شما اینجا هستید: خانه » اصلی » طراحی و چاپ ست اداری

طراحی و چاپ ست اداری

ست اداری

ست اداری چیست؟

ست اداری به مجموعه ای از ابزارهایی اطلاق می شود که در انجام امور ادارای و پرسنلی یک شرکت یا سازمان به منظور فعالیت ها ی رسمی یا غیر رسمی، استفاده می گردد و با توجه به اینکه این اوراق به دلیل زیبایی با یکدیگر تناسب و هماهنگی خاصی دارند، به نوعی یک ست یا مجموعه را تشکیل می دهند.
ست اداری می تواند شامل ، اوراق، ابزارهای نوشتن همچون خودکار، تقویم، سربرگ، پاکت نامه و … باشد.
به طور کلی ست های اداری را می توان در دو نوع اوراق و ابزاری دسته بندی نمود.

– ست اوراق اداری؛ شامل تمامی برگه ها و ورقه ها یی که قابل چاپ می باشند و در امور اداری شرکت مورد استفاده قرار می گیرند.
– ست ابزار اداری؛ در برگیرنده وسایل مورد نیاز برای انجام فعالیت های اداری هستند.
– ست مدیریتی؛ وسایل مورد نیاز برای یک مدیر شامل انواع کیف پول چرمی، سررسید مدیریتی، جاکارتی نفیس و … می باشد.
– ست اوراق اداری:نیازمند دقت بیشتری در طراحی و چاپ می باشد بنابراین در زیر به مهمترین نکات در این زمینه می پردازیم.

ست اوراق اداری

ست اوراق اداری در برگیرنده تمامی ورقه ها از جمله سربرگ به منظور مکاتبه و نگارش نامه ها ی اداری و رسمی، کارت ویزیت برای معرفی شغل و ارائه راه ها ی تماس ، پاکت نامه برای ارسال مکاتبات یا رد و بدل کردن قراردادها، برگه ها ی یادداشت به منظور یادداشت ها ی غیر رسمی، می باشد.

نکات مهم در طراحی و چاپ ست اوراق اداری

– استفاده از حاشیه، خط زیبا، نوشتار، رنگ و … مناسب برای طراحی ست اوراق اداری ضرورت دارد.
– استفاده از فونت های مناسب و سایزهای قابل خواندن از نکات ضروری برای طراحی ست اوراق اداری می باشد. تنوع فونتها زیبایی بیشتری به کار می بخشد. البته نباید زیاده روی کرد و بیشتر از ۳ نوع فونت توصیه نمی شود.
– با توجه به اینکه ست ها در انواع مختلفی ساخته می شوند لذا سایز استانداردی برای آنها تعیین نشده است. اما توصیه می شود برای ورق ها ی A4 و A5، از سایزهای ۱۰ تا ۱۴ پوینت استفاده گردد.
– استفاده از فونت های لاتین در نوشتار، از حرفه ای بودن ست اداری می کاهد و جز اشغال کردن بی مورد کاغذ سودی نخواهد داشت، لذا فونت های فارسی زیباتر هستند و تاثیرگذاری بیشتری دارند.
– استفاده از نمادهای مذهبی در این نوع از طراحی توصیه نمی شود. درج نمادها مذهبی بر روی کارهای گرافیکی امری غیرمعمول شناخته می شود. البته این امر شامل عبارت بسم الله الرحمن الرحیم نیست.
– حاشیه ست اوراق اداری باید به اندازه ۱ سانتیمتر از انتها و ابتدا ورق فاصله داشته باشد.
– زمینه ست اوراق اداری باید به رنگ سفید باشد. این امر مطالب را نمایان تر می سازد.
– کارت ویزیت ها باید در ابعاد استاندارد ۵ ۹ سانتیمتر طراحی و چاپ شوند. کشیدگی کارت ویزیت آن را زیباتر می سازد.
– استفاده از علائم نوشتاری و نشانه ها برای متونی که در ست اوراق اداری به کار می روند، ضرورت دارد. این امر درک مطالب را تسهیل می کند.
– در چاپ سربرگ ها باید به اندازه آنها توجه داشت که معمولاً در سایز ۷/۲۹ * ۲۱ سانتیمتر طراحی می شوند و وجود نشانه، عنوان، تاریخ، شماره و پیوست ضرورت دارد.
– محل درج آرم و لوگوی شرکت در ست اداری ضرورت دارد. این کار در هنگام طراحی و سپس چاپ باید مد نظر قرار گیرد. آرم شرکت باید در سمت چپ یا راست (بالا) چاپ شود و در حدود ۲ تا ۵ سانتیمتر را به خود اختصاص دهد.
– در هنگام طراحی گرافیکی ست اوراق اداری باید توجه داشت زمینه ورقه ها حتی الامکان بی‏رنگ باشند، زیرا ممکن است در هنگام کپی گرفتن، زمینه نسخه تکثیر شده، تیره و بی کیفیت شود.
– از آنجا که پاکت نامه ها نیز در ردیف ست اوراق اداری به شمار می روند، لذا در طراحی و چاپ آنها نیز رعایت نکاتی از جمله خالی نگه داشتن نیمه بالای سمت راست پاکت به منظور الصاق تمبر و انجام عملیات پستی و احتیاط در استفاده از خطوط و فرم ها ی تزئینی ضرورت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *