شما اینجا هستید: خانه » مجله تبلیغات » ترفندهایی در فتوشاپ حرفه ای

ترفندهایی در فتوشاپ حرفه ای

ترفندهایی در فتوشاپ حرفه ای

ترفندهایی در فتوشاپ حرفه ای

 ترفندهایی در فتوشاپ حرفه ای

 

۲۵ ترفند در فتوشاپ

حتما تا کنون نام فتوشاپ ، نرم افزار معروف Adobe را زیاد شنیده اید.چون به فتوشاپ علاقه دارید و با آن کار می کنید

شاید بسیاری این نرم افزار را بهترین برنامه برای اصلاح و تغییرات عکس های خود بدانند.

پس  ۲۵ نکته  بسیار مفید درباره این نرم افزار را بیاموزید.

  ۱ : چگونه یک قسمت از یک سند را که از چند لایه تشکیل شده کپی کنم :

وقتی منطقه ای از یک سند را انتخاب کنم و برای انجام عمل کپی کلیدهای Ctrl+C را می فشارم آن منطقه تنها از لایه انتخابی کپی می شود . اما اگر بخواهم از تمام اجزای لایه ها در آن قسمت در یک لایه جدید کپی داشته باشم می توانم با افزودن کلید Shift به کلیدهای Ctrl+C این کار را انجام دهید .

۲ : اسناد خود را در کنار هم مشاهده کنید :

در اوایل تاریخ فتوشاپ ( زمان زندگی دایناسورها ) وقتی چند سند را باز می کنید فتوشاپ آنها را به صورت جلوی هم نمایش می دهد . یعنی تصاویر یکی پس از دیگری در جلوی هم باز می شوند که این روش Cascading نام دارد .

اما اگر بخواهید به طور مثال ۴ تصویر باز شده خود را کنار هم قرار بدیم کافیه از منوی Windows منوی Documents را باز کرده و گزینه Tile را انتخاب کنیم .

  ۳ : حالت ارائه طرح به مشتری در فتوشاپ :

وقتی میخواهید کار ارائه شده را به مشتری نشان دهید دوست ندارید مشتری بداند شما با فتوشاپ کار کرده اید . چون مشتری بلافاصله میگوید : (( با فتوشاپ کار می کنید ؟ همسایه من هم این برنامه را دارد )) و معنای این حرف این است که پس همسایه من هم می تواند این طرح را بدون صرف هزینه برایم انجام دهد . برای اینکه بتوانید از حالت ارائه تصویر در فتو بهره بگیرید می توانید کلید F را در صفحه کلید دو بار فشار داده و یک بار کلید Tab را بزنید . مشاهده می کنید که دور طرح را زمینه ای سیاه پوشانده و منوها حذف شده اند.

۴ : رفت و آمد بین اسناد :

اگر با بیش از یک سند کار می کنیم می توانیم با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab بین اسناد رفت و آمد کنیم .

  ۵ : مشاهده لایه فعال و مخفی کردن بقیه لایه ها :

اگر سند چند لایه ای است می توانیم تنها لایه ای را که روی آن کار می کنیم مشاهده کنیم . این کار را می توانیم با فشار کلید Alt و کلیک روی آیکن چشم در پالت Layers لایه مورد نظر انجام دهیم . برای این که بتوانیم لایه ها رو دوباره ببینیم دوباره این کار را تکرار می کنیم .

 ۶ : ایجاد انتخابهای دایره شکل :

وقتی یک دایره رسم می کنیم فتوشاپ دایره را به طور پیش فرض از نقطه ای که کلیک می کنیم رسم می کند . ما می توانیم با نگاه داشتن کلید Alt در زمان رسم دایره ، دایره را از مرکز رسم نمائید . اگر می خواهید دایره شما کاملا گرد باشد می توانید از کلید Shift استفاده کنید .

  ۷ : حذف راهنماهای خط کشی :

 اکثرا در طرحان ده ها راهنما برای خط کشی داریم و اکنون قصد حذف کردن آنها را داریم لازم نیست آنها را یکی یکی به بیرون از محیط سند درگ کنیم ، بلکه می توانید از منوی View گزینه Clear Guides را انتخاب کنید .

  ۸ : تغییر تنظیمات Quick Mask :

می خواهیم رنگ قرمز در محیط Quick Mask محل انتخاب ما باشد یا اگر بخواهیم از رنگ دیگری برای محیط Quick Mask استفاده کنیم کافی است بر روی آیکنی که توسط آن وارد این محیط می شویم دابل کلیک کنیم .

  ۹ : حرکت لایه انتخابی در بین لایه ها :

با استفاده از کلید ]+Ctrl می توانید لایه انتخابی خود را به زیر لایه زیرین خود انتقال دهید و با کلید [+Ctrl می توانید لایه انتخابی را به بالای لایه های بالایی انتقال دهید .

  ۱۰ : مخفی کردن حالت انتخاب :

برای این کار کافی است پس از انجام عمل انتخاب کلیدهای Ctrl+H را بفشاریم . در این حالت انتخاب ما حذف نمی شود بلکه تنها از دید پنهان می گردد و با هر بار نگاه داشتن کلید موس بر روی آن یا درگ کردن آن دوباره ظاهر می گردد .

۱۱ : خلاص شدن از پیکسل های لبه ای سیاه یا سفید :

روی تصویری با ترکیبی از عکس های مختلف کار می کنیم و تصویری را به آن اضافه می کنیم که دارای زمینه سفید یا سیاه بوده است احتمالا لبه های آن دارای پیکسل های سفید یا سیاه است . برای خلاص شدن از این پیکسل ها از منوی Layer گزینه Matting و سپس بسته به رنگ مورد نظر یکی از گزینه های Remove White Matte یا Remove Black Matte را انتخاب کنید .

  ۱۲ :  RGB و CMYK را همزمان ببینید :

در حال کار روی یک سند RGB هستیم و می دانیم که تصویر به منظور چاپ در آخر به حالت CMYK در خواهد آمد ، برای مشاهده تصویر نهایی در حالت CMYK و مقایسه آن با سند RGB فعلی می توانید از منوی Windows گزینه Document و سپس New Windows را انتخاب کنید .  با این کار یک نمای دیگر از سند موجود باز می شود . به سند اصلی خود برمی گردیم و به کار خود ادامه می دهیم . مشاهده می کنیم که آنچه انجام می دهید روی سند CMYK شده نیز اعمال می شود .

  ۱۳ : راهنما ی خط کشی را در محل دلخواه خود قرار دهید :

اگر محل دقیقی را که می خواهیم خطوط راهنما را روی آنها قرار دهیم می دانیم می توانیم با استفاده از منوی View و گزینه New Guide و وارد کردن محل قرارگیری آنها در کادر محاوره این خطوط را در محل دقیق خود قرار می دهیم .

  ۱۴ : برگرداندن آخرین انتخاب :

انتخابی انجام داده ایم و سپس از انتخاب خارج شده ایم و حال پس از انجام یک سری عملیات متوجه شده ایم که به انتخاب خود نیاز داریم ، در صورتی که انتخاب دیگری پس از آن انجام نداده باشیم می توانید با انتخاب Reselect از منوی Select آخرین انتخاب خود را ظاهر کنید .

  ۱۵ : تولید کپی ها :

وقتی که یک دکمه یا زبانه یا هر چیز دیگری به وجود آوردیم می توانیم به سرعت آن را کپی کرده و به تعداد زیاد تکثیر می کنیم . ابتدا کلید Ctrl را نگه میداریم و سپس روی لایه ای که می خواهید آن را کپی کنید کلیک می کنیم . سپس Alt+Ctrl را نگه دارید و هر تعدادی که می خواهید درگ کنید .

  ۱۶ : سریعترین راه از پیوند خارج کردن لایه ها :

زمانی که تعدادی از لایه ها را به هم  Link  کرده ایم و می خواهیم سریعا آنها را از حالت پیوند خارج کنیم فقط کافی است کلید Alt را نگه داریم و مستقیما روی آیکن قلموی کوچک در دومین ستون کنار لایه فعال کلیک کنیم . این کار بلافاصله تمام لایه های متصل شده به لایه مذبور را از حالت پیوند خارج می کند.

  ۱۷ : برگشت به حالت های پیش فرض فتوشاپ :

اگه میخواهیم تنظیمات فتوشاپ به حالتی که Adobe در ابتدا تنظیم کرده بود برگردد ؟ Shift+Alt+Ctrl را نگه دارید و سپس فتوشاپ را ببندید . یک کادر محاوره از ما می پرسد که آیا می خواهیم تنظیمات فتوشاپ به صورت پیش فرض برگردد .

  ۱۸ : چطور متن های کوچک خود را بسازیم تا در وب واضح باشند :

Anti-Aliasing نام دارد در نوار Options ابزار تایپ قرار دارد که با دو عدد حرف a در کار یکدیگر نشان داده شده ست و حالت پیش فرض آن بر روی گزینه Sharp است . ما می توانید با تغییر این گزینه ها فونت کوچک خود را واضح تر کنیم .

  ۱۹ : ترسیم خطوط مستقیم :

اگر در ترسیم خطوط مستقیم با ابزارهای فتوشاپ مشکل داریم در هنگام رسم این خطوط کلید Shift را نگه داریم .

  ۲۰ : خط راهنمای خط کشی را تغییر جهت بدهید :

اگر یک خط راهنمای خط کشی افقی داریم و می خواهیم سریعا آن را تبدیل به یک خط راهنمای عمودی نمائیم کافی است کلید Alt را نگه داشته و بر روی خط راهنما کلیک کنیم .

  ۲۱ : ایجاد لایه جدید در زیر لایه انتخابی :

کافی است هنگام کلید بر روی آیکن New Layer کلید Ctrl را نگه داریم .

۲۲ : حذف لکه ها یا خراش های تصویر :

اگر تصویری داریم که سطح آن دارای لکه ، نقاط یا خراشهایی است یک ترفند کوچک برای حذف آنها وجود دارد . روی ابزار Blur کلیک کنیم. در نوار Options میزان Opacity ابزار را روی ۲۰ % تنظیم و حالت Blend را به Lighten تغییر دهیم و شروع به نقاشی روی خراش ها کنیم . پس از چند ضربه متوجه می شویم که خراش ها به تدریج ناپدید می شونم .

  ۲۳ :ادغام لایه های مرئی در یک حرکت :

برای این کار کافی است کلید های Ctrl+Shift+E را همزمان فشار دهیم .

  ۲۴ : گردش روی تصویر :

در حالت Full Screen برای پرش به بالای تصویر کلید PageUp و برای پرش به پائین تصویر کلید PageDown را فشار دهیم . برای پرش به سمت چپ تصویر کلید Ctrl+PageUP و برای پرش به سمت راست تصویر کلید Ctrl+PageDown را فشار دهیم . برای پرش به گوشه بالای سمت چپ کلید Home و برای پرش به گوشه پائین سمت راست کلید End را فشار دهیم .

              ۲۵ : کنترل Tracking :

Tracking عبارت است از فضای بین یک گروه از حروف یا کلمات .  برای تنگ کردن این فاصله به صورت بصری یعنی حذف فاصله بین یک گروه از حروف ، ابزار Type را بردارید و متن را هایلایت کنیم و سپس کلید جهت چپ + Alt را برای کم کردن فاصله و کلید جهت راست + Alt را برای اضافه کردن این فاصله فشار دهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *